Okrečite kao profesionalac u 11 koraka

Okrečite kao profesionalac u 11 koraka

Nikad nije na odmet podsetiti se osnovnih koraka kada je reč o krečenju. Osim što renoviranje zahteva mnogo posla, potrebno je i dobro osmisliti budući izgled enterijera i sve dobro isplanirati.

Tako ćete poštedeti sebe nepotrebnog stresa.

Bez obzira da li ste profesionalac ili moler iz hobija, uvek je korisno podsetiti se koraka neophodnih za pripremu i bojenje unutrašnjih zidova.

1. Kreirajte viziju

Dok obilazite prostor, zabeležite ide je u vezi s bojom, stilom, prozorima, osvetljenjem, dekorisanjem i opremom.

Evo i nekoliko saveta:

Svetle boje svuda će se dobro uklopiti, a tamne zahtevaju prostoriju sa mnogo prozora i dnevnog svetla.

Krečenje podruma u modroplavu možda zvuči kao dobra ideja, ali može tu prostoriju da pretvori u tamnicu.

Ako se nekretnina priprema za prodaju, držite se neutralnih boja za zidove, koje će se lako uklopiti sa svim stilovima nameštaja i dekoracije.

Ako se dobro snalazite u kompjuterskim programima, napravite digitalne fotografije prostora i naknadno unesite željene boje zidova u program za rad s fotografijama. Tako više nećete morati da zamišljate, moći ćete da vidite kako će boje izgledati u prostoru.

Ako renovirate svoj stan ili kuću, slobodno živnite malo.

Volite jarke boje? Upotrebite ih. Osećate se kreativno? Iskoristite inspiraciju. Igrajte se bojama, kombinujte, spajajte nespojivo.

Na kraju krajeva, ako vam se ne dopadne krajnji rezultat, uvek možete ponovo da prefarbate. Kombinujte komplementarne boje u susednim sobama. Dve različite nijanse iste boje najbolje su rešenje. A kontrast možete napraviti drugačije obojenim vratima.

Pažljivo sa sjajem. Boje visokog sjaja jesu lake za održavanje, ali svaku nepravilnost na zidu dodatno ističu. Zbog toga su korisne za kupatila i kuhinje, dok za velike površine zidova i plafone treba koristiti standardne boje.

Ako niste profesionalac, razmotrite mogućnost da angažujete stručnjaka koji će vam pomoći i ukazati na šta da obratite pažnju tokom renoviranja.

2. Postignite dogovor

Ukoliko renovirate svoj stan, a ne živite sami, svaku potencijalnu promenu u enterijeru razmotrite sa ukućanima i potrudite se da dobijete njihovu saglasnost za sve što radite i za svaku boju koju želite da upotrebite.

3. Procenite situaciju

Pažljivo pogledajte i procenite zidne površine koje treba da okrečite.

Izmerite širinu i visinu svakog zida, pomnožite ih i dobićete kvadraturu koju treba da ofarbate, ali ne zaboravite da od toga oduzmete površinu prozora i vrata. Procenite koliko će vam boje biti potrebno za svaku površinu i za svaki slučaj napravite malo više.

Bolje je da ostane nego da vam u sred posla zatreba još.

4. Isplanirajte budžet

Troškovi variraju u zavisnosti od cene i kvaliteta boja za koje se odlučite.

Koja god boja da je vaš izbor, trudite se da ipak ne bude u najnižem cenovnom rangu, već da ipak bude nešto kvalitetnija. Fokusirajte se na one od srednje do više cenovne klase i u tom slučaju računajte da bi za boju trebalo izdvojiti oko 300 evra za kuću od oko 200 kvadratnih metara.

Na to dodajte još 100-200 evra za četke, valjkove, trake, zaštitne folije i drugi materijal. U svakom slučaju, oslonite se na savet profesionalnog prodavca jer će on najbolje znati da vas posavetuje o izboru boja u skladu sa vašim željama i potrebama.

5. Napravite plan rada

Krečenje se u najvećem broju slučajeva ne može završiti za jedan dan.

Imajte u vidu da će vam biti potrebno vreme za pripremu: pomeranje i zaštitu nameštaja, zaštitu vrata i prozora, pripremu zidova za bojenje, mešanje boja…

Ni samo krečenje ne može da se završi tako brzo, a obavezno isplanirajte i pauze za odmor i za jelo, kao i vreme za čišćenje i vraćanje nameštaja na mesto po završetku krečenja. Sve u svemu, dajte sebi barem nekoliko dana za kompletiranje posla, pa ako budete radili brže nego što ste planirali, odlično!

6. Radna snaga

Ukoliko niste profesionalni moler i nemate ekipu profesionalaca oko sebe, biće vam potrebna pomoć.

Imajte na umu da vas čeka mnogo posla ne samo oko krečenja već i oko pripreme i čišćenja, a uz sve to treba pripremiti i nešto za jelo.

Otprilike, potreban je tim od pet ljudi, koji će za deset dana završiti renoviranje kuće na dva sprata (oko 200 kvadrata). Neće možda svi biti dostupni tokom celog dana, zbog čega je dobro napraviti raspored za radnu snagu.

7. Sklonite nameštaj

Možete sav nameštaj da pomerite na sredinu prostorije i dobro ga zaštitite od boje i prašine. Ali, ukoliko imate mogućnosti, potpuno ispraznite prostoriju i nameštaj odnesite na drugo mesto.

To je najbolje rešenje. Zadržite samo sto na koji možete da odlažete boje i alat.

8. Pripremite zidove

Pre nego što počnete da krečite, operite zidove, uklonite tapete ako ih ima, ispravite neravnine, popunite rupe i pukotine, izgletujte zidove, a zatim ostavite da se osuši i izravnajte površinu šmirglom.

Tek kada sve to bude gotovo, možete da počnete da krečite.

9. Prajmer

Tamne boje, mrlje na zidu, kao i izgletovan i ošmirglan zid spreman za bojenje, zahtevaju upotrebu prajmera.

Prajmeri su najčešće bele boje, ali u najvećem broju prodavnica boja i lakova prodavci će pokušati da pronađu boju prajmera koja će najbolje odgovarati odabranoj boji zidova.

Kvalitetan prajmer pomoći će da se ponište sve razlike u nijansama i pripremiće zid za boju. Posle nanošenja sloja prajmera, trebalo bi ostaviti zid da se suši najmanje 24 časa.

10. Krečenje

Kada se zidovi osuše, možete da počnete krečenje. Nanošenje boje na zidove započnite u najtežoj sobi.

Kada to završite, sve ostalo ići će lakše.

11.Čišćenje

Operite sve upotrebljene četke i valjkove, kao i sav ostali alat, a zatim očistite i sve prostorije od prašine i eventualnih ostataka boje na podu i drvenariji.

Vratite nameštaj na mesto i uživajte u sveže renoviranom stanu ili poslovnom prostoru.